Sport

Tifozët e Frankfurtit “çmenden” pas pritjes 42-vjeçare për trofe evropian

FOTO: AP
 

Tifozët e Eintracht Frankfurtit pritën mjaftueshëm. Kur Rafael Borre shënoi penalltinë vendimtare për Eintrachtin për të fituar Ligën e Evropës me një fitore 5:4 ndaj Rangersit në Sevilla, të mërkurën vonë, mijëra tifozë që mbushën stadiumin shtëpiak të Frankfurtit për të parë në Gjermani u larguan. Rreth 60,000 mbështetës në dhe përreth “Waldstadion” të Frankfurtit shpërthyen në gëzim duke bërtitur, kërcyer dhe përqafuar.

Disa ndezën fishekzjarrë në qendër të fushës, të tjerët valëvitën flamuj gjigantë të Eintrachtit. Disa edhe qanë. Rrugët e qytetit ishin të mbushura me makina që bënin zhurmë, ndërsa të huajt të veshur me shalle të Frankfurtit u dyndën nga baret, përqafuan njëri-tjetrin dhe festuan së bashku. Ishte trofeu i parë evropian i Frankfurtit qëkur Fred Schaub shënoi golin e fitores kundër Borussia Moenchengladbachut për të fituar Kupën e UEFA-s në vitin 1980, paraardhësi i Ligës së Evropës.