Sport

Qyteti i Milanos gati për festën e titullit në xhiron e fundit

italia, futboll, sport, kampionat
 

Sheshi i famshëm i qytetit të Milanos “Piazza del Duomo” do të jetë i mbushur me tifozë festues të futbollit të dielën. Mbetet për t’u para nëse sheshi përballë katedrales ikonë të Milanos do të jetë i mbushur me fanella kuqezi te Milanit apo me ato të skuadrës së Interit. Milanit i duhet vetëm një pikë në ndeshjen e tij të fundit për t'i dhënë fund pritjes 11-vjeçare për titullin e kampionit në Serie A. Ai tashmë ka një epërsi prej dy pikësh në krye të renditjes ndaj kampionit në fuqi, Interi, dhe gjithashtu ka rezultatin më të mirë në ndeshjet e ndërsjella, nëse dy ekipet përfundojnë më pikë të barabarta.

Milani shkon te Sassuolo në raundin e fundit të këtij sezoni, kurse Interi e pret skuadrën e Sampdorias në të njëjtën kohë.