Sport

Pioli i paparashikuar, shndërroi të rinjtë e Milanit në fitues të titullit

 

Sulmuesit në moshë të përzier me lojtarë të rinj dhe një trajner që nuk kishte fituar kurrë asgjë. Skuadra e Milanit nuk pritej ta fitonte titullin e kampionit për sezonin 2021/22. Në të vërtetë, Stefano Pioli pothuajse u shkarkua dhe u zëvendësua nga Ralf Rangnicku dy vjet më parë, me Milanin në negociata të avancuara me trajnerin gjerman përpara se të ndryshonte mendje. Kjo doli të ishte një lëvizje e zgjuar, pasi Pioli e çoi Milanin në vendin e dytë në Serie A vitin e kaluar dhe më pas këtë sezon ia ktheu titullin e kampionit pas 11 vjetësh.

“I detyrohem gjithashtu klubit për mbështetjen dhe që na ka lejuar gjithmonë të punojmë në mënyrën më të mirë të mundshme, me drejtorët që flasin gjithmonë me mua dhe kanë besimin e tyre tek unë”, tha Pioli.