Sport

Huliganizmi mund ta lërë nën hije finalen mes Romës e Feyenoordit

 

Në një sezon kur dhuna në futboll ka bërë një rikthim të shëmtuar, një kërcënim i mundshëm varet mbi finalen e Ligës së Konferencës mes Feyenoordit dhe Romës, që zhvillohet të mërkurën mbrëma në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë. Deri në 100,000 tifozë pritet të udhëtojnë, pavarësisht se çdo klubi i janë ndarë vetëm 4,000 bileta për finalen inauguruese të turneut evropian të nivelit të tretë, i cili ishte krijuar për t'u dhënë klubeve më të vogla një mundësi në një garë kontinentali. Feyenoordi dhe Roma janë klube të njohura me baza të mëdha tifozësh dhe elementë famëkeq të dhunshëm në mesin e mbështetjes së tyre.

Finalja do të luhet vetëm disa ditë pas një fundjave dhune në ndeshjet që mbuluan një rigjallërim të saj gjatë gjithë sezonit. Përleshjet dhe gazi lotsjellës prishën finalen e Kupës së Greqisë të shtunën, me një lojtar që dyshohet se u godit nga një copë çimento e hedhur nga turma gjatë fitores 1:0 të Panathinaikosit ndaj PAOK-ut. Në Kroaci, policia dhe tifozët e Hajdukut të Splitit u përleshën në një autostradë kryesore më vonë të shtunën. Dhuna përshkallëzoi kur një kolonë prej më shumë se 260 makinash dhe autobusësh po transportonte tifozët e Hajdukut nën shoqërimin e policisë, pasi ekipi i tyre humbi 3:1 ndaj Dinamo Zagrebit. Tifogrupi “Torcida Ultras” ishte përplasur më herët me rivalët nga grupi “Bad Blue Boys” i Zagrebit. Të dielën, Manchester City kërkoi falje për atë që e përshkroi si një sulm ndaj portierit të Aston Villas, Robin Olsen gjatë një pushtimi në fushë nga tifozët e Cityt që festonin titullin e klubit në Premier League.