Sport

Valladolidi i Ronaldos lufton me Eibarin e Almerinë për t’u ngjitur në La Liga

 

Kur Ronaldo i Brazilit e bleu klubin spanjoll Valladolid afërsisht pesë vjet më parë, ideja ishte që klubin modest ta kthente në një skuadër solide dhe në elitën e futbollit spanjoll, ku luajnë ish-klubet e tij, Real Madridi dhe Barcelona.

Qëllimi nuk ishte që Valladolidi të luante futboll në rangun e dytë të futbollit të Spanjës, me skuadra më pak të njohura si Ponferradina dhe Amorebieta – ashtu siç ndodhi kur skuadra nga veriu i Spanjës u largua nga elita në fund të kampanjës 2020-21.