Sport

Berisha optimist në prag të duelit me Danimarkën

 

Kapiteni i Përfaqësueses së Kosovës në basketboll, Dardan Berisha, është shprehur optimist para përballjes me Danimarkën, në kuadër të fazës së parë parakualifikuese për “Eurobasketin 2025”. Kosova javë më parë ka nisur përgatitjet për këtë ndeshje, e cila zhvillohet më 30 qershor në Naestved të Danimarkës. Për “Dardanët” ky është dueli i fundit në grup, e ku Kosova po e kërkon vendin e dytë për të avancuar në raundin e dytë të parakualifikimeve.

Në fakt, Kosova po synon të avancojë në këtë fazë si ekipi më i mirë i dytë i fazës së parë. Katër përfaqësuese prej tri grupeve do të kalojnë në rundin tjetër: tri të parat në grupe dhe ekipi më i mirë i dytë. Aktualisht, Kosova është e dyta në Grupin C me 4 pikë, një më pak se Norvegjia që është e para dhe një më shumë se Danimarka që renditet e treta. Megjithatë, Norvegjia e Danimarka kanë një ndeshje më pak të luajtur dhe do të përballen më 3 korrik.