Sport

Trepça me synime të mëdha për sezonin e ri

 

Sikurse verën e shkuar, edhe këtë verë KB Trepça ka nisur e para ta kompletojë ekipin për sezonin 2022/23. Edhe verën e kaluar Trepça nuk ishte vetëm e para që u kompletua, por ishte edhe e para që nisi me fazën përgatitore. E tani ekipi nga Mitrovica bëhet i pari në Superligën e Kosovës në basketboll që ka nisur të forcohet për edicionin e ri, i cili pritet të nisë në muajin shtator. Pasi e mbylli sezonin e fundit, në të cilin e fitoi Kupën e Kosovës dhe arriti në finale të Superkupës dhe serisë së plejofit, Trepça e sezonit të ri po merr formë.

Pak pasi e përfundoi sezonin, Trepça e konfirmoi trajnerin Lubomir Minchev edhe për një vit, ndërsa pas tij edhe lojtarët vendorë që e patën barrën kryesore edicionin e fundit: Drilon Hajrizin, Amin Hotin, Samir Zekiqin e Valdrin Haxhiun. Ditët e fundit Trepça ka bërë transferime bombastike duke sjellë në radhët e veta dy prej lojtarëve më të mirë në basketbollin kosovar dhe një lojtar nga SHBA-ja. Pas Erjon Kastratit, te Trepça u zyrtarizua Mikaile Tmushiqi e qendra amerikane Jahsim Floyd. Kastrati e Tmushiqi ishin pjesë e Yllit sezonin e shkuar dhe ndër më të merituarit që ekipi nga Suhareka e mbrojti titullin e kampionit. Kastrati ia siguroi titullin në ndeshjen e katërt të serisë finale me trepikësh në fund, ndërsa Tmushiq u zgjodh MVP i plejofit. Floydi erdhi nga ligat e ulëta amerikane.