Sport

Kremlini thotë se shkëmbimi i basketbollistes Griner duhet të diskutohet pa publicitet

 

Kremlini tha të premten se ishte i hapur për të folur për një shkëmbim të mundshëm të të burgosurve që përfshin yllin amerikan të basketbollit të femrave, Brittney Griner, por paralajmëroi fuqishëm Washingtonin që të mos e bëjë publike këtë çështje, ka raportuar AP. Griner, kampione olimpike e SHBA-së dhe kampione me Phoenix Mercury në WNBA, është arrestuar në Rusi që nga 17 shkurti pasi policia në Aeroportin e Moskës tha se gjeti cigare elektronike që përmbanin vaj kanabisi në bagazhin e saj.

Një gjykatëse e dënoi 31-vjeçaren të enjten për posedim dhe kontrabandë droge me nëntë vjet burgim. Rasti i akuzuar politikisht vjen në mes të tensioneve të larta midis Moskës dhe Washingtonit mbi aksionin ushtarak të Rusisë në Ukrainë.