Sport

Morata mund ta ndihmojë Atleticon ta kompletojë sulmin për sezonin e ri

 

Shtesa më e madhe e Atletico Madridit në ekip për sezonin 2022/23 mund të jetë një lojtar që tashmë i përkiste klubit nga La Liga. Alvaro Morata u kthye nga huazimi te Juventusi, ku luajti për dy sezone dhe bëri përshtypje në fazën përgatitore të Atleticos, duke i dhënë shpresë klubit se ai mund të jetë lojtari që i duhet trajnerit Diego Simeone për të kompletuar sulmin e tij. Simeone dukej i mahnitur në bankinë pasi Morata bëri një depërtim të shkëlqyer dhe kaloi dy mbrojtës për të shënuar një prej tre golave të tij në fitoren 4:0 kundër Juventusit në ndeshjen e fundit parasezonale të Atleticos të dielën e shkuar. Morata kishte shënuar gjithashtu në fitoren 4:1 ndaj Cadizit, pasi Atletico mposhti kundërshtarët 13:1 në katër ndeshjet parasezonale që i luajti. Fitoret e tjera të Atleticos erdhën edhe kundër Manchester Unitedit e Numancias. Kishte dyshime nëse Atletico do ta mbante Moratan ose do të përpiqej ta transferonte përsëri në huazim apo edhe ta shiste lojtarin. Juventusi dhe Manchester Unitedi thuhet se janë ndër klubet që ende e duan atë, dhe një transferim ende nuk është përjashtuar plotësisht. Por Atleticos dhe Simeones, me sa duket i pëlqeu ajo që panë nga sulmuesi 29-vjeçar pas kthimit të tij.

“Jam shumë i motivuar”, tha Morata. “Jam i sigurt se do të jetë një vit i mrekullueshëm”.