Sport

Pritjet e Lulanoviqit për suksesin historik të Ballkanit

 

Portieri i Ballkanit, Damir Lulanoviq, tregohet modest për paraqitjen e mirë që e pati ndaj Klaksvikut, në ndeshjen e kthimit të rundit të tretë kualifikues të Ligës së Konferencës. Falë pritjeve të tij, Ballkani e eliminoi Klaksvikun e Ishujve Faroe për të avancuar në fazën e plejofit të Ligës së Konferencës. Me sigurimin e plejofit, Ballkani ka shkruar historinë e futbollit kosovar duke u bërë ekipi i parë që do të luajë në këtë rund në ndonjërën nga kupat evropiane.

Në plejof Ballkani do të përballet me Shkupin dhe nëse arrin ta kalojë edhe këtë pengesë, do të paraqitet në fazën e grupeve të edicionit të dytë të Ligës së Konferencës.