Sport

Premier League feston 30-vjetorin e dominimit global

Foto: AP
 

Premier League festoi 30-vjetorin e saj duke shënuar tri dekada që kanë parë që futbolli anglez i klubeve të shndërrohet në produktin kryesor argëtues sportiv në botë, ka raportuar Reuters të martën. Në vitin 1992 klubet kryesore thyen traditën 104-vjeçare duke u ndarë nga Liga e Futbollit dhe duke krijuar në mënyrë kontroverse një “superligë”, e cila do të mbante të ardhurat e veta në vend që t'i ndante ato me klubet në të katër divizionet e lojës profesionale. Lëvizja u bë realitet vetëm sepse u mbështet nga Shoqata qeverisëse e Futbollit -- një vendim që u pa si një tradhti nga shumë prej skuadrave më të vogla -- dhe nga kompanitë e televizionit vendas të parë me dyshim nga tifozët skeptikë. Televizioni “Sky” i Rupert Murdoch më pas siguroi të drejtat dhe filloi të promovonte shumë ligën, e cila që nga fillimi i saj është nxitur nga të ardhurat e transmetimit. Qasja e stilit amerikan, e dukshme në imitimin të NFL-së, e shtyu popullaritetin e sportit kombëtar në nivele të reja.

“Unë nuk mendoj se ne të gjithë e kuptuam se çfarë do të bëhej Premier League 30 vjet më parë”, tha Teddy Sheringham, i cili shënoi golin e parë televiziv në ligë për Nottingham Forestin kundër Liverpoolit.