Sport

Te Juventusi të lumtur me paraqitjen e Di Marias

Angel Di Maria
Foto: AP
 

Ndoshta është e përshtatshme që në një vend ku makaronat janë ushqimi kryesor, një lojtar me nofkën “The Noodle” shkëlqeu në debutimin e tij. Fjala “Noodle” në Itali përkthehet ndryshe si pasta, ndërsa në futboll ka të bëjë me një lojtar të aftë teknikisht. Transferimi i ri, Angel di Maria, ishte në qendër të çdo lëvizjeje të mirë nga Juventusi në ndeshjen hapëse të së hënës mbrëma në Serie A. Ai shënoi një gol dhe asistoi një tjetër në një fitore 3:0 ndaj Sassuolos pasi Juventusi dukej shumë ndryshe nga skuadra që shpesh etiketohej si e mërzitshme përgjatë sezonit të shkuar. Kjo është arsyeja pse një dëmtim që ai mori gjithashtu është një goditje e rëndë për Juventusin. Di Maria u detyrua të largohej në minutën e 66-të për shkak të një dëmtimi në kofshën e majtë dhe patjetër do të humbasë ndeshjen e së hënës në Sampdoria. Ai mund të rikthehet për ndeshjen e ardhshme të vështirë kundër Romës në varësi të rezultateve të testeve të mëtejshme në fund të javës së ardhshme.

“Ndoshta duhet ta kisha zëvendësuar kur shënuam golin e tretë, por ai po kënaqej në fushë”, tha trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri.