Sport

Barazia mbretëron sërish në Serie A

 

Pas tri xhirove në Serie A këtë edicion, barazia e skuadrave është sërish tema kryesore e ligës italiane. Pasi titulli i sezonit të kaluar u vendos në ditën e fundit të sezonit, nuk ka më asnjë klub me bilanc perfekt në këtë sezon. Napoli, skuadra e fundit që kishte mbetur perfekte, barazoi 0:0 ndaj Fiorentinës të dielën.

Napoli ende mbeti në krye të renditjes për shkak të diferencës së golave ​​të saj, por është e barabartë me shtatë pikë, me pesë klube të tjera: kampionin në fuqi, Milanin, Lazion, Atalantan, Torinon dhe Romën. Roma dhe Interi ishin të vetmet klube që kishin fituar dy ndeshjet e tyre hapëse, por Roma barazoi 1-1 në udhëtim te Juventusi të shtunën dhe Interi u mund 3:1 në Lazio të premten. Pasi shënoi pesë dhe më pas katër gola në dy ndeshjet e para - fitore bindëse ndaj Veronas dhe Monzas - Napoli ishte jashtë objektivit kundër Fiorentinas. Hirving Lozano pati një rast të mirë shënimi me kokë nga afër në fillim të pjesës së dytë, që ishte edhe rasti më i mirë i Napolit. Ndërsa sulmuesit Victor Osimhen iu anulua një gol në pjesën e parë për shkak të pozitës jashtë loje. Osimheni ditët e fundit është përfshirë në spekulimet për një lëvizje të mundshme të Cristiano Ronaldos nga Manchester Unitedi te Napoli, me shpresën që 23-vjeçari nigerian do të zëvendësonte portugezin në klubin anglez në një çmim të shtrenjtë transferimi.