Sport

Ballkani me Dajën synon të shndërrohet në fuqi të futbollit kosovar

 

Fitorja ndaj Malishevës vetëm e ka konfirmuar edhe më shumë besimin e plotë që zyrtarët e kampionit të Kosovës, Ballkanit, e kanë në trajnerin Ilir Daja. Ballkani të mërkurën e fitoi në udhëtim te Malisheva ndeshjen e mbetur të xhiros së parë me rezultatin 3:2. E vetëm pak orë pas këtij triumfi klubi nga Suhareka njoftoi se me trajnerin nga Tirana e ka vazhduar bashkëpunimin deri në vitin 2024. Daja erdhi në fillim të muajit janar të këtij viti në krye të Ballkanit si trajner i konfirmuar më parë dhe në këtë post e zëvendësoi Bekim Isufin. Ai arriti suksesin historik me Skënderbeun vite më parë duke e kualifikuar në fazën grupore të Ligës së Evropës.

Ndërsa historinë e shkroi edhe në futbollin kosovar. Daja me Ballkanin e fitoi titullin e parë të kampionit në histori të klubit, ndërsa suksesi historik i radhës ishte kualifikimi në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës, që është niveli i tretë i futbollit evropian në nivel klubesh. Sukseset e njëpasnjëshme të Dajës me Ballkanin ka bërë që ai të shihet si pjesë e ekipit në projektin afatgjatë. Ky projekt i ka pëlqyer edhe Dajës.