Sport

Java e Botërorit të xhudos – Kosova me shumë mungesa por me synime të mëdha

 

Distria Krasniqi është bartësja e vetme në Botëror prej xhudisteve kosovare. Por suksesin e kërkon edhe Laura Fazliu e po ashtu Loriana Kuka e Flaka Loxha. Për shkak të lëndimeve mungojnë Nora e Akil Gjakova. Ndonëse me mungesa të rëndësishme, synohen medalje tjera nga xhudistet kosovare. Niveli superior i tyre bën që të synohen medalje në çdo garë. Trajneri Driton Kuka thekson se ekipi është në konsolidim

Në Tashkent të Uzbekistanit mbahet ngjarja kryesore e vitit në xhudo. Bëhet fjalë për Botërorin për seniorë që zhvillohet prej 6 deri më 13 tetor. Marrin pjesë 584 xhudistë nga 87 shtete të ndryshime. Në mesin e tyre natyrisht janë edhe xhudistet kosovare, që vlerësohen prej më të mirave në botë.

Kosovës i mungojnë shumë adutë për medalje, por sërish ka mjaft xhudiste që synojnë vendin në podium. Ekipi i Driton Kukës do të paraqitet pa Majlinda Kelmendin, që tashmë i ka dhënë fund karrierës dhe punon si trajnere. Majlinda do të jetë në cilësinë e trajneres në Botërorin e Tashkentit. Për shkak të lëndimeve mungojnë kampiona olimpike Nora Gjakova dhe kampioni evropian, Akil Gjakova. Erza Muminoviq, xhudistja me potencial nuk do të garojë, ndërsa rrugën drejt Tashkentit do ta marrin Distria Krasniqi, Flaka Loxha, Laura Fazliu dhe Loriana Kuka. Distria është kampione olimpike, ndërsa kërkon medalje në kategorinë deri 52 kg. Flaka është në kërkim të sukseseve të mëdha si seniorë dhe garon në kategorinë deri 57 kilogramë. Laura është në moment shkëlqimi. Ka fituar medaljen e argjendtë evropiane dhe synon medalje botërore në kategorinë deri 63 kilogramë. Ndërkohë Loriana, që ka medalje botërore e evropiane, është duke u kthyer në rrugën e duhur. Ajo do të garojë në kategorinë deri 78 kilogramë dhe natyrisht synon suksesin.