Sport

Mundësia e fundit për brezin e artë “shumë të vjetër” të Belgjikës në Kupën e Botës

Romelu Lukaku i Belgjikes ne Boterorin ne Katar
Foto: AP
 

Skuadra shumë e lavdëruar e Belgjikës ka një shans të fundit për të zgjatur qëndrimin në Kupën e Botës, pasi pësoi humbje nga Maroku. Trajneri Roberto Martinez dhe lojtarët e tij janë nën presion në rritje.

Çdo gjë tjetër përveç fitores kundër Kroacisë të enjten mund ta shohë skuadrën e renditur në pozitën e dytë në botë të kthehet në shtëpi pas fazës së grupeve. Kevin De Bruyne tha në një intervistë para humbjes 2:0 ndaj Marokut se ekipi i tij ishte “shumë i vjetër” dhe nuk ka “asnjë shans” për të fituar Kupën e Botës. Trajneri Martinez këmbënguli pas ndeshjes se mund të kishte qenë një “mashtrim i dyfishtë” nga ylli i Manchester Cityt, por nëse ai do të ishte serioz do të kishte qenë e vështirë të mos pajtohej bazuar në paraqitjet në Katar deri më tani. Spanjolli Martinez është bazuar kryesisht te lojtarët me përvojë që kanë arritur të paktën në çerekfinale në secilin nga katër turnetë e fundit të mëdhenj. Në ndeshjen kundër Marokut dhe fitoren fatlume 1:0 ndaj Kanadasë, Belgjika u dominua thuajse në çdo aspekt në fushë dhe nuk ofroi asnjë kërcënim real.