Sport

Gjermanisë i duhet fitorja dhe ndihma për ta shmangur eliminimin

 

Pasi mori një favor nga Kosta-Rika, Përfaqësuesja e Gjermanisë tani ka nevojë për fitore kundër skuadrës nga Amerika Qendrore, të enjten, për të pasur shansin që të arrijë në fazën e nokautit në Kupën e Botës. Mirëpo as fitorja mund të mos jetë e mjaftueshme për gjermanët, që renditen në vendin e fundit të Grupit E. Përveç triumfit ndaj Kosta-Rikës, Gjermania do të varet shumë edhe nga rezultati i duelit tjetër, ai mes Japonisë dhe Spanjës.

Fitorja befasuese e Kosta-Rikës kundër Japonisë të dielën, siguroi Gjermaninë që të mos përballej me eliminim të menjëhershëm nëse do të mposhtej nga Spanja më vonë gjatë asaj dite. Me presionin e larguar, Gjermania luftoi shumë dhe u kthye për ta barazuar rezultatin në 1:1, falë sulmuesit Niclas Fuellkrug që shënoi në fund, për ta shtyrë fatin e skuadrës në ndeshjen finale të grupit që luhet në orën 20:00. Gjermania do të avanconte në 1/8 e finales me fitore nëse Spanja, po ashtu, do ta mposhtte Japoninë dhe këtë gjermanët e kanë parasysh. Kosta-Rika e ka fatin në duart e saj dhe do të avancojë në fazën e eliminimit nëse e mposht Gjermaninë.