Sport

Gakpo i destinuar për gjëra të mëdha pas shpërthimit në Botëror

 

Cody Gakpo ishte shumë i lidhur me një transferim të shtrenjtë në Premier League përpara Kupës së Botës. 23-vjeçari u përgjigj me tre gola në po aq ndeshje të fazës së grupeve për Holandën.

Sulmuesi i PSV Eindhovenit - i cili zakonisht luan si anësor, por ka qenë pjesë e repartit ofensiv me dy sulmues të trajnerit Louis van Gaal - pritet të ketë ndikim në 1/8 e finales ku holandezët do të përballen me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të shtunën. Gakpo kishte 13 gola dhe 17 asistime për PSV Eindhovenin këtë sezon përpara se të bëhej lojtari i parë holandez që shënon në tri ndeshjet e para të Kupës së Botës.