Sport

Kroacia në çerekfinale, Livakoviq hero

Kroacia - Japonia - Katar 2022 - Livakoviq
Foto: AP
 

Nënkampionia në fuqi, Kroacia, është kualifikuar në çerekfinale të Kupës së Botës në Katar. Kroacia të hënën mbrëma e eliminoi Japoninë, ndërsa ndeshja u vendos me penallti. Portieri kroat, Dominik Livakoviq ishte hero duke ndalur tri gjuajte të japonezëve nga pika e bardhë. Ai fillimisht ndali gjuajtjen e Takumi Minaminos.

Më pas edhe gjuajtjen e Kaoru Mitomas. Takuma Asano realizoi, ndërsa Livakoviq ndali edhe gjuajtjen e Maya Yoshidas. Për Kroacinë nga pika e bardhë të saktë ishin Nikola Vlashiq, Marcelo Brozoviq dhe Mario Pashaliq. Marko Livaja goditi shtyllën në serinë e tretë.