Sport

Basketbollistja amerikane lirohet në shkëmbim me tregtarin rus të armëve

 

Rusia liroi basketbollisten Brittney Griner të enjten në një shkëmbim dramatik të burgosurve, teksa SHBA-ja, e liroi tregtarin famëkeq rus të armëve Viktor Bout, por nuk arriti të fitonte lirinë edhe për një tjetër amerikan, Paul Whelan, i cili është burgosur për gati katër vjet. Shkëmbimi, në një kohë të tensioneve të rritura mbi Ukrainën, arriti një qëllim kryesor për presidentin Joe Biden, por mbarti një çmim të rëndë.

“Ajo është e sigurt, ajo është në një avion, ajo është në rrugën e saj për në shtëpi”, tha Biden nga Shtëpia e Bardhë, ku shoqërohej nga gruaja e Grinerit, Cherelle dhe zyrtarë të administratës.