Sport

Portierët e Brazilit në duar të sigurta në Botëror

 

Portieri i parë i Brazilit në Kupën e Botës, Alisson Becker, ishte ende i vogël kur Claudio Taffarel kërceu në të majtën e tij për të larguar topin e goditur nga pika e bardhë prej Daniele Massaros. Taffarel kështu ishte përcaktues në fitoren e “Selecaos” me penallti kundër Italisë në finalen e Botërorit të vitit 1994.

Pothuajse tri dekada pasi ndihmoi Brazilin të fitonte Kupën e katërt të Botës, Taffarel po luan sërish një rol, teksa amerikano-jugorët përpiqen të ngrenë trofeun për herë të gjashtë. Ajo finale në stadiumin “Rose Bowl” në Pasadena përfundoi pa gola dhe pas pritjes së Taffarelit, Carlos Dunga shënoi për brazilianët përpara se Roberto Baggio të qëllonte traversën për t'ia dhënë Brazilit trofeun e parë të Botës që nga viti 1970.