Sport

Pas futbollit, Arabia Saudite promovon çiklizmin

FOTO: AP
 

Çiklizmi është “xhevahiri” më i ri në koleksionin e zgjeruar sportiv të Arabisë Saudite. Monarkia konservatore nga Lindja e Mesme dhe fqinjët e saj po investojnë jashtëzakonisht shumë në sport për ta ndriçuar imazhin e tyre ndërkombëtar.

Gara “Saudi Tour” këtë javë e zhvillon fazën e parë prej tri gjithsej. Gara çiklizmi janë planifikuar edhe në Oman dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Midis çiklistëve pjesëmarrës janë sprinteri holandez Dylan Groenewegen, fitues i pesë etapave në “Tour de France”, dhe veterani gjerman John Degenkolb.