Sport

Bjellorusia e ka Turqinë si opsion për ndeshjen kundër Kosovës

 

Federata e Futbollit e Bjellorusisë e ka si opsion Turqinë për ndeshjen kundër Kosovës në kuadër të kualifikimeve për Evropianin e vitit të ardhshëm. Kështu ka mësuar KOHA të enjten. Ndeshja Bjellorusi-Kosovë luhet më datën 19 qershor dhe i takon Grupit I të eliminatoreve për Euro 2024. Në këtë grup bëjnë pjesë edhe Zvicra, Izraeli, Rumania dhe Andorra. UEFA ka vendosur që Bjellorusia ndeshjet si vendase t’i luajë në terren neutral dhe pa praninë e shikuesve për shkak të përfshirjes në pushtimin rus të Ukrainës. Dhe, Federata e Futbollit e Bjellorusisë ka shtetin turk si opsion për organizimin e ndeshjes kundër Kosovës.

“Nuk është e konfirmuar ende, por Turqia është opsioni i vetëm për ta organizuar ndeshjen ndaj nesh. Ka ende kohë, por opsioni i Bjellorusisë është Turqia. Qyteti dhe stadiumi nuk dihen ende, por vetëm Turqia është përmendur si opsion. Mund t’i ndryshojë gjërat vetëm tërmeti i fundit shkatërrues”, ka thënë një zyrtar në kushte anonimiteti për KOHËN të enjten.