Sport

Kërkohet përjashtimi i Bjellorusisë nga kualifikimet për “Euro 2024”

 

Kur kanë mbetur pak më shumë se një muaj deri te fillimi i kualifikimeve për “Euro 2024”, gjasat janë të mëdha që Përfaqësuesja e Bjellorusisë të mos jetë pjesë e tyre. Kualifikimet për “Euro 2024” nisin në fund të muajit të ardhshëm, saktësisht me datën 24 mars. “The Guardian” ka shkruar të mërkurën se Bjellorusia mund të përjashtohet nga UEFA, pasi presioni po rritet ndaj Shtëpisë Evropiane të futbollit për ta bërë një veprim të tillë. Së fundmi, anëtari i Këshillit Evropian, George Foulkes i ka dërguar një letër kreut të UEFA-s, Aleksandar Çeferinit, për ta ndërmarrë një veprim të tillë ndaj Bjellorusisë. Sipas tij, Bjellorusia duhet të përjashtohet nga kualifikimet sikurse Rusia, pasi është aleate e saj në luftën ndaj Ukrainës. Kërkesat e Foulkesit vetëm se ka rritur numrin e atyre që po kërkojnë me ngulm përjashtimin e menjëhershëm nga kualifikimet e “Euro 2024” të vendit nga Evropa Lindore.

“Bjellorusia shërbeu si bazë për pushtimin fillestar të Rusisë në Ukrainën veriore shkurtin e kaluar. Që atëherë, ajo i ka ofruar Rusisë pajisje ushtarake, ka lejuar rekrutët e mobilizuar rusë të stërviten në territorin e saj dhe ka shërbyer si pikë nisjeje për sulmet me raketa në Ukrainë. Është e vështirë të shihet se si këto veprime nuk meritojnë një ndalim gjithëpërfshirës të pjesëmarrjes së Bjellorusisë në kualifikimet e Evropianit të vitit të ardhshëm. Unë besoj se komuniteti ndërkombëtar duhet të qëndrojë i bashkuar për këto çështje dhe prandaj shpresoj që UEFA do të rishqyrtojë pozicionin e tyre”, ka shkruar Foulkes në letrën e tij drejtuar Çeferinit.