Sport

Dy mundësitë e Gjilanit dhe Prishtinës për në Evropë

 

Gjilani dhe Prishtina kanë pasur shumë të përbashkëta në edicionin aktual të Superligës së Kosovës në futboll. Të dy klubet nëpër periudha të ndryshe janë përballur me probleme financiare e organizative. Të dy klubet janë pa kryetar. Të paktën jozyrtarisht.

Por, si Gjilani ashtu edhe Prishtina kanë të përbashkët edhe garën për të siguruar një vend që sezonin tjetër garanton pjesëmarrjen në Evropë. Skuadra e kuqe dhe ajo e kaltër kanë dy mundësi për të siguruar pjesëmarrjen në garat evropiane - lufta për vendin e tretë në kampionat dhe ajo në Kupën e Kosovës. Gjilani aktualisht zë vendin e tretë në Superligë me 40 pikë, kurse një pozitë më poshtë dhe me dy pikë më pak është Prishtina.