Sport

Kaosi i finales së Championsit në Paris ka lënë trauma edhe pas një viti

 

Derisa Parisi po përshpejton përgatitjet për Lojërat Olimpike 2024, kujtimet e kaosit që prishi finalen e Ligës së Kampionëve të vitit të kaluar në kryeqytetin francez mbeten të hidhura për tifozët e klubeve të përfshira. Ndeshja ndërmjet Liverpoolit dhe Real Madridit në “Stade de France”, në periferi veriore të Parisit, Saint-Denis, më 28 maj të vitit shkuar, u fitua 1:0 nga skuadra spanjolle.

Megjithatë, gjithçka u la në hije nga fiaskoja jashtë, me fillimin e ndeshjes të shtyrë për 37-të minuta pasi tifozët u përpoqën të futeshin në stadiumin kombëtar të Francës, pasi policia i futi korridore të ngushta të mbipopulluara ndërsa po afroheshin.