Sport

Ish-futbollisti i Cityt, Xheko, e kompleton karrierën me finalen e papritur

FOTO: AP
 

Edin Xheko ka shansin të kurorëzojë karrierën me çmimin më të madh në futbollin e klubeve. Por ish-ekipi i tij, Manchester City, qëndron në rrugën drejt një triumfi në Ligën e Kampionëve, të cilin askush nuk do ta besonte kur Xheko nënshkroi për Interin dy vjet më parë.

Tani 37 vjeç dhe në fund të karrierës si sulmues elitar, Xheko ka kaluar një periudhë fantastike tek Interi që kur u transferua nga Roma dy vjet më parë. Ai u soll si një zëvendësues i lirë për Romelu Lukakun, pasi belgu u kthye te Chelsea që shpenzoi shumë para për transferimin e tij. Interi ishte i detyruar ta pranonte ofertën për shkak të problemeve financiare, ndonëse sapo e kishte fituar titullin e kampionit në Serie A. Shtatë gola në ligë në edicionin e gjashtë dhe të fundit të Xhekos në Romë dukej se sinjalizonin fundin e një sulmuesi që ishte ngritur nga një fëmijëri traumatike në Bosnjën e shkatërruar nga lufta për t'u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i vendit të tij dhe një fitues i shumë titujve. Vitet në kryeqytetin italian nuk arritën të jepnin asnjë trofe, pavarësisht se Roma kishte një ekip të fortë me lojtarë si Mohamed Salah, Alisson Becker, Daniele De Rossi dhe ikonën Francesco Totti.