Sport

Nora vlerëson medaljen e artë, por e di se mund të përmirësohet ende

 

Nora Gjakova ka nxjerrë shumë përfundime pozitive nga suksesi në Grand Slamin në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare të premten e fitoi medaljen e artë në kategorinë deri 57 kilogramë. I fitoi po ashtu 1000 pikë, që do t’i mundësojnë ngritje të ndjeshme në ranglistën botërore dhe atë olimpike.

Nora kishte humbur dy finalet e kaluara në garat Grand Slam, por në Baku ishte e pandalshme. Shfaqi nivel superior dhe rreshtoi pesë fitore. Ndër të tjera, mposhti dy xhudistet që e kishin mundur në garat e kaluara.