Sport

IOC-ja konfirmon se rusët e bjellorusët mund të garojnë si neutralë në Olimpiadë

FOTO: AP
 

Disa sportistë rusë do të lejohen të garojnë në lojërat olimpike “Parisi 2024”, tha Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) të premten. Është një vendim që përjashton opsionin e një ndalimi të plotë të rusëve për pushtimin e Ukrainës.

Vendimi i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar konfirmon lëvizjet që IOC-ja i filloi një vit më parë për të riintegruar Rusinë dhe aleaten e saj ushtarake Bjellorusinë në sportet globale. Vendimi erdhi nëntë muaj pasi IOC-ja u kërkoi organeve drejtuese të sportit të shikonin mënyrat për t'i lënë sportistët individualë të garojnë.