Tech

SHBA-ja sanksionon prodhuesit kinezë të kompjuterëve

SHBA-ja sanksionon prodhuesit kinezë të kompjuterëve
Foto: AP
 

Administrata e presidentit Joe Biden ka shtuar shtatë laboratorë studimi dhe prodhues kinezë të kompjuterëve në listën e zezë të eksportit në një konflikt me Pekinin mbi teknologjinë dhe sigurinë.

Kjo masë është shenja e fundit që tregon se Bideni mbështet fuqishëm ato kundër kompanive të teknologjisë së Kinës, që nga Washingtoni shihen si kërcënim potencial.