Tech

Teleskopi arrin destinacionin e tij përfundimtar, 1.5 milionë km larg tokës

 

Teleskopi Hapësinor James Webb ka arritur në destinacionin e tij përfundimtar, pothuajse një muaj pas lëshimit.

Që nga ngritja nga Guiana Franceze më 25 dhjetor, teleskopi ka shpalosur mbulesën e tij të diellit në madhësinë e fushës së tenisit dhe ka shpalosur një pasqyrë masive prej ari që do ta ndihmojë atë të studiojë universin në mënyra të reja dhe të shikojë brenda atmosferës së ekzoplaneteve.