Tech

Rrëzohet vendimi që e ndalon Samsungun të shesë disa modele telefonash në Rusi

Foto ilustrim
 

Një gjykatë ruse ka rrëzuar të enjten një vendim që do të ndalonte kompaninë elektronike, Samsung, të importonte dhe të shes 61 modele të telefonave inteligjentë në Rusi për një proces gjyqësor që lidhet me pronësinë, i cili ka filluar vitin e kaluar, ka thënë një avokat i kësaj kompanie.

Vendimi do të thotë se Samsungu nuk është i kufizuar në shitjet e tij sipas ligjit rus, megjithëse kompania tha këtë muaj se do të ndalonte dërgesat e pajisjeve në Rusi për shkak të "zhvillimeve gjeopolitike" dhe jo se ky ndalim ka lidhje me rastin, raporton Reuters.