Tech

Rusia kërkon nga Google të ndalojë përhapjen e kërcënimeve në YouTube

Foto ilustrim
 

Rusia ka kërkuar të premten që Google Alphabet të ndalojë “përhapjen e kërcënimeve kundër qytetarëve rusë në platformën e saj të ndarjes së videove në YouTube”, një veprim që sipas saj, mund të parashikojë një bllokim të plotë të shërbimit në territorin rus.

Rregullatori Roskomnadzor ka thënë se reklamat në platformë po bënin thirrje që sistemet e komunikimit të rrjeteve hekurudhore të Rusisë dhe Bjellorusisë të pezulloheshin dhe se shpërndarja e tyre ishte dëshmi e pozicionit anti-rus të kompanisë amerikane.