Tech

Rusia synon krijimin e rublës digjitale për të thyer sanksionet

Foto: Bitcoin.com
 

Rusia do të nisë një projektpilot për të krijuar rublën digjitale në prill të vitit 2023, ka njoftuar të mërkurën Banka Qendrore ruse.

Kjo është një alternativë që po e mendon Moska për të bërë pagesa brenda dhe jashtë vendit, pas sanksioneve të Perëndimit që e kanë nxjerr Rusinë nga pjesë të mëdha të sistemit financiar global, raportoi Reuters.