Tech

Samsungu nuk do të prodhojë më ekrane LCD

 

Dikur një lider në tregun e ekraneve LCD, Samsungu ka vendosur të largohet prej këtij biznesi për disa arsye.

Gjiganti korean është njohur si një prej prodhuesve kryesor të ekraneve në industri, ekrane të cilat përdoreshin nga TV, smartfonët, tabletët etj. Pavarësisht suksesit, kompania do të largohet nga ky biznes për shkak të çmimeve në rënie dhe rritjes së konkurrencës nga kompanitë kineze dhe tajvaneze, shkruan The Korean Times.