Tech

BE-ja akuzon kompaninë izraelite për spiunim të telefonave

Foto: Ilustrim
 

Bashkimi Evropian tha se gjeti prova që telefonat e mençur, të përdorur nga një pjesë e stafit, ishin komprometuar nga softueri spiun Pegasus, i një kompanie izraelite, raportoi Reuters të mërkurën.

Komisioneri i BE-së për drejtësi, Didier Reynders, deklaroi se nga prodhuesi amerikan Apple, mori informacione se pajisja e tij iPhone, ishte hakuar nga Pegasus, softuer i kompanisë NSO Group, duke ia rrezikuar sigurinë atij dhe stafit.