Tokio 2020

Notari i pavaksinuar amerikan shkakton debat në Lojërat Olimpike

FOTO: AP
 

Po zhvillohet një debat midis ish-fitueses së medaljes së artë, Maya DiRado, dhe disa notarëve amerikanë për kërcënimin që u kanoset amerikanëve për të mos fituar medalje shkaku i vendimit të Michael Andrewit për t’u mos u vaksinuar kundër COVID-19, ndërsa ai po përgatitet të garojë në Lojërat Olimpike të Tokios. DiRado ndezi diskursin këtë javë me një temë të gjatë në “Twitter”, në të cilën shkroi se ajo ishte “e zhgënjyer” në vendimin e notarit Andrew për të garuar i pavaksinuar dhe arsyetimin e tij pas këtij vendimi. Andrew zbuloi në fillim të këtij muaji se ai nuk është vaksinuar, pasi u pyet për statusin e tij shëndetësor nga një reporter.

“Arsyeja ime prapa saj është, për një, ishte disi një moment i fundit, unë nuk doja të vendosja asgjë në trupin tim që nuk e dija se si do të reagoja potencialisht”, tha Andrew. “Si një sportist në nivelin elitar, gjithçka që bëjmë është shumë e llogaritur dhe e kuptuar. Për mua, në ciklin e trajnimit, veçanërisht duke shkuar në prova, nuk doja të rrezikoja asnjë ditë që të mungoj. Kishte periudha se kur merrje dozën e parë të vaksinën, duhej patjetër të pushoje disa ditë”.