Tokio 2020

Sadiku hesht para debutimit në Lojërat Olimpike, kundërshtarja e saj synon fitore

 

Donjeta Sadiku nuk ka dhënë asnjë deklaratë në Kosovë për pritjet e saj në Lojërat Olimpike të Tokios, që për boksieren kosovare është pjesëmarrja e parë në këtë ngjarje të madhe shumësportëshe. E në raundin e parë të Lojërave Olimpike, Sadiku do të përballet me boksieren britanike, Caroline Dubois. Dubois është njëra prej boksiereve më të mira në Evropë në këtë kategori dhe fituesja e këtij meçi, në raundin e dytë do të përballet me boksieren amerikane Shakilya Quante Ellis. Por, Sadiku e kategorisë deri 60 kilogramë nuk ka folur as në Tokio me arsyetimin se i duhet qetësi për të qenë e gatshme për debutim. Megjithatë, Sadiku ka kohë që ka pritur paraqitjen në Lojërat Olimpike. Ajo në Tokio ka shkuar me ftesë, ndërsa muajin e shkuar nuk e shfrytëzoi rastin të kualifikohej me normë.

Boksierja më e mirë e Kosovës, Donjeta Sadiku, është mposhtur në ndeshjen e parë në turneun kualifikues që u mbajt në Paris të Francës. Sadiku 21-vjeçare u mposht nga boksierja suedeze, Agnes Alexiusson, me rezultatin 3:2. Me këtë humbje, boksierja më e mirë kosovare e humbi edhe mundësinë që të shkojë në Japoni për Lojërat Olimpike me normë. I kishte në program t’i zhvillojë dy meçe, e i janë dashur dy fitore në kategorinë e saj 60 kilogramë. Ky turne kualifikues nisi vitin e kaluar, por u ndërpre për shkak të përhapjes së koronavirusit. Sadiku e kishte fituar ndeshjen e parë ndaj gjermanes Maya Kleinhans. Përgatitjet për këtë turne kualifikues për LO “Tokio 2020”, Sadiku i kreu në Finlandë dhe Bullgari.