Tokio 2020

Boksierët profesionistë humbin herët dhe shpesh në Lojërat Olimpike

Foto: AP
 

Boksierët profesionistë po eliminohen herët nga Lojërat Olimpike dhe shpesh për Lojërat e dyta radhazi. Kampionia e botës në peshën super pendël në versionin IBF, Maiva Hamadouche e Francës humbi ndeshjen e saj hapëse të Lojërave Olimpike të Tokios të martën në mbrëmje, duke u mposhtur nga 40-vjeçarja, ish-fituesja e medaljes së argjendtë, Mira Potkonen e Finlandës (3:1).

Disa orë më parë, Karolina Koszewska e Polonisë - një ish-kampione ndërkombëtare e peshës gjysmë të mesme - u dërgua në mënyrë të prerë në shtëpi nga turneu i femrave në peshën e mesme nga Busenaz Suermeneli e Turqisë. Hamadouche dhe Koszewska janë dy nga tre boksierët profesionistë më me përvojë që u kualifikuan midis një grupi prej më shumë se 40 bokisereve për Tokio. Përvoja e tyre nuk po dëshmon të jetë një përparësi në botën e boksit olimpik. Hamadouche ishte zemëruar pasi tre nga pesë gjyqtarët në ndeshjen e saj, i dhanë pikët për Potkonenin (29-27), me të katërtin që dha pikët në favor të saj, por që nuk mjaftuan për kampionen aktuale profesioniste deri në 60 kilogramë për të avancuar tutje në Olimpiadë. Hamadouche me flokë ngjyrë vjollce eci rreth ringut me krahët e zgjatur në mosbesim pasi u eliminua nga Potkonen, një nënë e dy fëmijëve që fitoi medaljen e bronztë në Rio.