Tokio 2020

Dëbohen gjashtë persona nga Lojërat Olimpike në Tokio

Foto: AP
 

Organizatorët e Lojërave Olimpike të Tokios kanë bërë të ditur të dielën se kanë dëbuar gjashtë persona, përfshirë dy prej tyre dy fitues të medaljes së argjend nga Lojërat Olimpike për shkeljen e rregullave të krijuara për të parandaluar COVID-19.

Toshiro Muto, shefi ekzekutiv i lojërave, tha se dy xhudistët gjeorgjianë Vazha Margvelashvili dhe Lasha Shavdatuashvili kanë thyer rregulluat e të ashtuquajturës libër i rregullave të shëndetit dhe sigurisë.