Tokio 2020

Basketboll, Franca eliminon Slloveninë në gjysmëfinale

 

Basketbollistët e Francës janë kualifikuar në finale të Lojërave Olimpike. Në ndeshjen gjysmëfinale, Franca e ka mposhtur Slloveninë.

Dueli i luajtur të enjten në Saitama, është mbyllur me rezultatin e ngushtë 90:89 në të mirë të Francës. Për Slloveninë, kjo është humbja e parë në Tokio pas katër fitoreve rresht. Nando de Colo me 25 pikë dhe Evan Furnier me 23 sosh, ishin më të dalluarit dhe më të merituarit për kalimin e Francës në finale.