Vështrime

Paqja e nxehtë

Vizitat e fundit të Vuçiqit dhe Dodikut në Moskë dhe mbështetja e Putinit për interesat serbe në rajon ngjallën apetitet luftënxitëse të Beogradit. Militarizimi i shpejtuar i Serbisë dhe kërkesa e Republika Srpskas për dërgimin e ushtrisë ruse atje alarmuan NATO-n.

Kremlini jo rastësisht riktheu vëmendjen në Ballkan, për të mbuluar stacionimin ushtarak në kufijtë e Ukrainës; në acarimin më të madh me SHBA-në, e para takimit virtual Bajden-Putin. Në Ukrainë po testohet paqja botërore dhe retë e luftës po e mbulojnë Detin e Zi. Frika mbetet arsyeja e vërtetë e luftës, do të thoshte Thukididi.