Video

Kërkesa e Vuçiqit për ta vizituar Kosovën konsiderohet ofenduese e provokuese

1
 

Ministria e Punëve të Jashtme e ka konsideruar ofenduese kërkesën e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, për të vizituar Kosovën këtë të shtunë.

Presidenti Vuçiq, ditë më parë, i ka kërkuar leje Ministrisë që ta vizitojë Kosovën së bashku me ministrin e Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, ish shefin e të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq, dhe shefin aktual të kësaj zyre, Petar Petkoviq. Ekipi i presidentit serb ka kërkuar që në Kosovë të jenë të premten mbrëma për t’i bërë përgatitet e nevojshme, raporton KOHA.