Video

Familjarët e viktimave kundërshtojnë vendimin që të lihet i lirë personi që shkaktoi aksidentin fatal

1
 

Qytetarë të Shtimes, të premten, kanë mbajtur një protestë, ku kanë kundërshtuar vendimin e Gjykatës Themelore në Ferizaj për ta liruar në arrest shtëpiak personin që ka shkaktuar aksidentin në rrugën Ferizaj-Shtime, ku kanë mbetur të vdekur 5 viktima. Ata kanë ngritur dyshime për ndërhyrje në drejtësi dhe kanë thënë se nuk do t’i ndalin protestat derisa të ketë reflektim nga organet e drejtësisë

Ditë më parë, Gjykata Themelore në Ferizaj, me kërkesë të prokurorit të rastit, ka marrë vendim që ta lirojë në arrest shtëpiak personin që në qershor të këtij viti, në fshatin Koshare, kishte shkaktuar një aksident në trafik, nga i cili humbën jetën pesë anëtarë të një familjeje nga Shtimja.

Për ta kundërshtuar vendimin për ndryshim të masës së paraburgimit, familjarë e qytetarë të Shtimes të premten kanë organizuar një protestë paqësore nën parullat “Duam drejtësi”.