Zgjedhjet 2019

LDK-ja nuk i nis negociatat me VV-në pa u numëruar të gjitha votat

LDK-ja nuk i nis negociatat me VV-në pa u numëruar të gjitha votat

Të martën nuk u është dhënë start konsultave për krijimin e Qeverisë, megjithëse një natë më herët, lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, partisë që doli fituese e zgjedhjeve, Albin Kurti, premtoi nisjen e tyre.

Kjo, meqë partneri preferencial i Kurtit, Lidhja Demokratike, e cila ka dalë e dyta, do të presë numërimin e të gjitha votave, përfshirë ato me kusht dhe votat e diasporës. Mbështetur në deklarimet publike të VV-së dhe LDK-së, parti këto që deri tani përbënin opozitën, ato do të jenë qeveri e ardhshme, shkruan sot Koha Ditore.