00:05

Kusari-Lila: Taksa 100% s’e ndihmoi Kosovën por as e dëmtoi Serbinë

Ish-kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, në Interaktiv të KTV-së, ka folur edhe për taksën 100% ndaj mallrave serbe dhe atyre të Bosnjës.

Sipas saj, reciprociteti është shumë i favorshëm në raport me Serbinë.

“Çdo gjë që ish-kryeministri Haradinaj prezantonte në publik, nuk i shkonte në favor Kosovës në shtetësinë e saj, por as nuk ia bënte dëmin Serbisë. Serbia ka 16 miliardë euro eksport, e Kosova bën pjesë aty me rreth 400 milionë euro. Plus, nuk u ndal malli serb në Kosovë. Nuk ka pasur ulje të deficitit, përkundrazi, ka pasur rritje të deficitit e rritje të çmimeve. Në fund të 2018 dhe në fillim të 2019, shporta e konsumatorit në Kosovë ka qenë më e shtrenjta në Ballkan”, theksoi ajo.

“Reciprociteti duhet të përfshijë çdo aspekt. Është shumë më e fortë sesa taksa 100%. Është më e pranueshme për faktorin ndërkombëtar”, u shpreh ish-kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila.

Duke folur për dorëheqjen e Haradinajt, ajo tha se ai ka merita për shkuarjen e PDK-së në opozitë.

“Gjëja më kryesore është marrja e përgjegjësisë për postin që e pranon. Që në fillim e nisi me problem të vetin që e solli vendin ku e solli. Dorëheqja e tij erdhi nga vetëbesimi fals se kur të dorëhiqet do të fitojë. Është treguar me sjellje burrështetasi sa herë është ftuar në Hagë. Por, herën e fundit e bëri pak me hile. Shkoi me protokoll, u kthye me protokoll. Edhe sot, mos-kërkesa për rinumërim është sjellje e një personi politik që merr përgjegjësi për rolin politik që e ka. Është shans i mirë që të krijohet një vazhdimësi e procesit politik e të dalin në opozitë. Këto zgjedhje kanë sjellë ndryshime më shumë se që e kemi pritur. Opozita doli në pozitë, e pozita në opozitë”.

Për ushtrim të ndikimit në masë, Kusari-Lila akuzoi PDK-në se e ka hapur këtë rrugë, e që është pasuar nga AAK-ja e Nisma.

“Nëse ka filluar dikush të ushtrojë ndikimin e masës, ka qenë PDK-ja, e më pas edhe AAK-ja e Nisma nisën kështu, por kjo rrugë është hapur nga PDK-ja. Për të mirën e vendit dhe të tyren, është tepër mirë që shkuan në opozitë. Por, pozita e ardhshme s’mund të rrijë rehat. PDK-ja si opozitë ka performuar shumë mirë. PDK-ja ka me qenë opozitë shumë e fortë. Për tre vjet sa kanë qenë në opozitë, kanë qenë shumë aktivë, kanë kthyer shoqërinë civile e mediat kah vetja. E nëse s’e kanë harruar opozitarizmin, s’duhet të rrijë rehat pozita”, deklaroi ajo.

Për mos-kalimin e pragut nga koalicioni Nisma-AKR-PD, Kusari-Lila tha se kjo ka treguar se me ushtrim ndikimi, nëpër 7 ministri që i kanë pasur së bashku, nuk fitohet më vota.

“Me gjithë atë ushtrim ndikimi, populli ia dha verdikin se me këtë parim të qeverisjes s’mund të kalosh. Është përgjegjësi e tyre të shohin e të reflektojnë e të kuptojnë se kanë gabuar. Kushdo që mendon se mund të rrijë në pushtet duke kryer favore, u ndodhë ky fat. Është rezultat që ka treguar se vendimmarrja e bazuar në favore të nxjerr nga sistemi. Elektorati është treguar më i vetëdijesuar sesa politikanët. Të qenit jashtë vendimmarrjes, natyrisht se s’mund t’ju sjell shumë benefite politike. Pacolli e ka paralajmëruar edhe më parë tërheqjen nga politika. Janë vendime të tyre, dhe duhet të pyeten ata. Por s’kanë lënë shumë bazë se mund t’i japin diçka më shumë Kosovës në një të ardhme”, theksoi ish-deputetja Kusari-Lila.

Për kërcënimin që ish-deputeti i VV-së, Sali Zyba, ia bëri kryetarit të Prishtinës, Shpend Ahmetit, Kusari-Lila ka thënë se nuk e arsyeton Zybën.

“Mendoj se është dehje me pushtetin e fitore. S’e arsyetoj Sali Zybën për Shpend Ahmetin. Ai e ka marrë përgjigjen nga elektorati. Nuk e besoj se VV-ja do të vazhdojë, ose uroj të mos vazhdojë, me gjuhën e hakmarrjes e linçimit të oponentëve politikë. Se ky kërcënim është tentim për ushtrim të ndikimit në drejtësi”, u shpreh ajo.

Për ndarjen e ndonjë posti ministror në qeverisjen e ardhshme, Kusari-Lila tha të mos kenë diskutuar.

“Nuk e kemi diskutuar asnjëherë. Thash që pjesëmarrja ime në listë nuk ka qenë e kushtëzuar as për pozicionim në listë. Jam e gatshme të kontribuoj në koalicionin LVV-LDK. Kam informacione se kam vota të mjaftueshme për deputete, por për pjesë të ekzekutivit u mbetet atyre që merren me këtë çështje. Për mua është shumë e rëndësishme që të kemi institucione të suksesshme”.

23:45

“Nëse LDK e kërkon kryeministrin, lë të kuptohet se nuk po e duan VV-në në pushtet”

“Sikur LDK-ja të kërkonte tash kryeministrin, do të humbte shumë në elektorat. Sikur të kërkojnë sërish kryeministrin, do të linte të kuptohet se nuk po e duan LVV-në në pushtet”.

Kështu tha Mimoza Kusari-Lila në Interaktiv të KTV-së.

Ajo foli edhe për pritjet e qytetarëve për një koalicion mes LVV-së dhe LDK-së.

“Sa herë që ka pasur marrëveshje pa program por për poste, është shtuar dëshpërimi në Kosovë. Është hera e parë që një marrëveshje, shpresoj, të arrihet e bazuar në program. Por, pritjet e mëdha mund të sjellin dëshpërim. Për gjashtë muaj nuk do të ndryshojë asgjë në Kosovë. Por, duhet të kalojmë në për këtë proces. Kurti në këtë rast e ka privilegjin dhe përgjegjësinë që të hyjë në histori si kryeministri më reformator që hap një kapitull të ri të Kosovës”, u shpreh ajo.

Kusari-Lila tha se Kurti ka premtuar zvogëlim të qeverisë, pastaj ka përmendur reformat, marrjen e përgjegjësisë për dialogun, rishikimin e të gjitha marrëveshjeve me Serbinë, e të tjera.

“Reformat në ekonomi do të përfshijë boshtin e ndryshimeve. Nëse flasim vetëm për dialogun, s’duhet të humbet fokusi nga çështjet tjera. Por duhet të ketë reforma brenda. Qeveria Kurti nuk guxon të humbë fokusin, duke thënë se po merrem me dialogun e të lë anash tjerat. Planet në kuadër të programit qeverisës janë planet për ndryshime të ligjeve. Duhet shumë punë në komisione të Kuvendit”, tha Kusari-Lila.

Ish-kryetarja e Gjakovës u shpreh e bindur se me numërimin e votave të diasporës, votat për LVV-në dhe LDK-në do të rriten, duke tejkaluar numrin 61 të deputetëve, të nevojshëm për votimin e Qeverisë së re.

“Me votat e diasporës dhe me votat me kusht, do të kemi më shumë se 61 deputetë bashkë me LDK-në. Do të ketë dinamikë ndryshe të Kuvendit. Premtimet me të cilat janë fituar zgjedhjet duhet të realizohen – duhen ndryshuar ligjet. Është ligji i Buxhetit e shumë ligje tjera, që duhen ndryshuar”, tha ajo.

Ajo foli për ndërmarrjet publike, duke u ndaluar edhe tek Telekomi i Kosovës.

“Duhet të ekzistojë një plan dinamik dhe i saktë për rimëkëmbjen e Terlekomit. E para është verifikimi i raporteve të performancës, që është hapi i parë për vlerësimin e brendshëm. Pastaj rivlerësimi i aseteve të ndërmarrjes dhe i njerëzve. Nuk duhet të bëhet panik për të menduar se të gjithë ata që kanë hyrë në punë së fundmi do të dalin. Meritorët dhe profesionistët do të vazhdojnë edhe më shumë angazhime se që kanë pasur, por edhe përgjegjësi më shumë. Kemi 76 ndërmarrje, prej tyre janë në numër 1 shifror ato që performojnë pozitivisht. Kjo qasje e re do të marrë rreth 1 vit e gjysmë për vlerësim. Pastaj vlerësojmë se a duhet të shiten aksionet, njëfarë privatizimi i pjesshëm ku Qeveria mban shumicën e aksioneve”, deklaroi Kusari-Lila.

23:32

Kusari-Lila: Fitorja e VV-së më 6 tetor, sukses i arritur tani por i nisur kohë më parë

Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila, në Interaktiv të KTV-së, ka thënë se kjo javë e ka rrumbullakuar një proces të gjatë.

Ka thënë se ky është një sukses i arritur tani por i nisur kohë më parë.

“Në mbrëmjen e 6 tetorit u bë një kthesë. Tash ka një pritje, e lidhur me përgjegjësitë e Qeverisë së re, Qeverisë Kurti. E gjithë kjo tregon se sa i domosdoshëm ka qenë ndryshimi për Kosovën”, tha ajo.

Tutje, ajo foli edhe për vendimin për të hyrë në listë me Vetëvendosjen.

“Ftohja erdhi pas mos-arritjes së marrëveshjes parazgjedhore mes VV-së e LDK-së. Në fillim ishte e papranueshme që të futesha në listën e VV-së si individ, pa subjekt politik, por pastaj u harmonizuan qëndrimet dhe, edhe tani jemi si subjekt politik brenda listës, por me listë e me program të përbashkët. Edhe LDK-ja ka kërkuar shkrirje në listën e tyre, por ka qenë e papranueshme. Deri tek bashkëpunimi mendoj se ka qenë i natyrshëm”.

Bashkëpunimi ka qenë në kuptimin e vlerës së shtuar nga të dyja palët.

“Në Gjakovë ka mbetur elektorati që e kam pasur edhe më 2013 edhe më 2017. Sikur të kisha performancë më të dobët, nuk do të kisha kaq shumë përkrahje. Për herë të parë, një parti arrin të kalojë 30% të votave, përveç AAK-së, në Gjakovë. Gjithashtu konsideroj se ka pasur vlerë të shtuar edhe në Komunën e Pejës dhe në qendrat tjera të mëdha”, theksoi ajo.

Ajo tha se partneriteti me LVV-në është shumë i shëndoshë. Thotë se ka qenë bashkëpunim parimor.

“Sado që të kemi mundësi, do të kontribuojmë në qeverisjen e ardhshme”.